חג החנוכה הוא חג בו הילדים מקבלים חופש ארוך. הבעיה בחג החנוכה היא שלא ניתן לצפות מראש מה יהיה מזג האוויר, זאת כי החג בדצמבר. על כן, כדי להיות מוכנים לכל תרחיש, כדאי לחשוב מראש מה אפשר לעשות עם הילדים - גם בבית וגם מחוץ לבית, וכך החג יעבור בנעימים. אנחנו פה כדי לעזור לכם לחשוב מה אפשר לעשות עם הילדים בחג החנוכה.
אמא והילדה בחג חנוכה

קצת על חג החנוכה עם הילדים

חג החנוכה הוא אחד מהחופשים הנמצאים במהלך שנת הלימודים בו אין קייטנות או פעילויות של משרד החינוך בניגוד לחופש הגדול וחג הפסח. לכן במהלך חג החנוכה ההורים הם אלו שצריכים להיות בבית עם הילדים ולחשוב כיצד להעביר את החג בנעימים. אם לא מתכננים מראש הילדים יכולים להתאכזב מהחופש וכך גם אתם, לכן כדאי לחשוב על פעילויות אטרקטיביות.

מופעי חג החנוכה

בחג החנוכה יוצאות כל ההופעות המותאמות לילדים. ישנן הופעות לכל הגילאים כך שמשפחה עם גילאים שונים יכולה למצוא הופעות שמתאימות לכולן. כדאי להכיר מראש את האפשרויות השונות, זאת כדי להתארגן מראש על כרטיסים.

הפסטיגל

הפסטיגל הוא המופע הראשי של חג החנוכה. הפסטיגל יוצא בכל שנה בדיוק על תאריכי חג החנוכה וזה אירוע לו מחכים ילדים רבים בישראל. כדאי להתארגן מראש על כרטיס לפסטיגל למרות ההופעות הרבות, זאת כדי שבוודאות יהיה לכם כרטיס לאירוע הנחשק. בפסטיגל מופיעים כל כוכבי הילדים כך שכל הילדים בישראל מאד מתרגשים לקראתו.

יש לשים לב כי חברות רבות מספקות הנחות לפסטיגל כמו חברות אשראי או סלולאר. כדי שלא תשלמו על האירוע מחיר מלא, נסו לחפש מראש הנחות. מאחר שיש כל כך הרבה, ככל הנראה תמצאו הנחה שמתאימה לכם ולמשפחה שלכם. 

הצגות לגיל הרך

לילדים בגילאים צעירים יותר יש גם פסטיגלים והצגות שיותר מתאימים לגילם. נסו להתעדכן ולחפש אם יש סיפור ילדים ידוע שילדכם אוהב שבדיוק הוציאו לו הצגה, או בחרו בפסטיגל לגיל הרך. עם השנים ניתן לראות כמה הילדים אוהבים ונהנים מהופעות אלו וכמה הם קשובים לשחקנים על הבמה.

יצירות של חג החנוכה

ניתן לעשות המון יצירות בחג החנוכה. ראשית, טפטופי הנירות יכולים לקשט את קופסאות הבית. שנית, ניתן לנסות וליצור חנוכייה בעצמכם באמצעות חומרים הנמצאים בבית. ברחבי האינטרנט יש רעיונות רבים ונהדרים ליצירות שניתן לעשות בחג החנוכה באמצעות החומרים הכי פשוטים שיש. 

טיולים ברחבי הארץ

למקרה שהמזל מאיר לכם פנים ויש כמה ימים עם מזג אוויר טוב, צאו לטייל ברחבי הארץ! מזג האוויר במידה ואין גשם בחנוכה הוא פשוט מושלם, והצמחייה שבמסלולי הטיול לא יכולה להיראות טוב יותר. תוכלו לטייל עם הילדים בכל רחבי הארץ בנוף שנראה הכי טוב מכל עונות השנה.

במידה ואתם רוצים לעשות קמפינג, יש לזכור כי בחורף הטמפרטורות צונחות מהר מאד למעלות בודדות ויכול להיות קר מדי לילדים. לכן יש להיערך מראש ולהביא בגדים חמים מאד. נסו לא לישון במקומות קרים מדי שיהרסו את ההנאה מהטיול.

הצפון והדרום והשוני ביניהם

תוכלו לקחת את הילדים בשני ימים שונים לצפון ולדרום. חוויה של ראיית נוף כה שונה במדינה אחת קטנה אינה מובנת מאליה ולהראות אותה לילדים יכול להיות מאד מיוחד. תוכלו גם לתת לילדים להתנסות במקומות מיוחדים לאכול שלא אכלו בהם לפני. כך למשל בדרום יש מגוון של משאיות אוכל שייתכן שילדכם מאד יהינו מהקונספט.

דפי צביעה

אין דבר שילדים יותר אוהבים מדפי צביעה. היופי והפשטות של דפי צביעה מהווים את הקסם שבפעילות. תוכלו להדפיס מראש דפי צביעה שמותאמים אישית לכל ילד וילד. כך לילד שאוהב דמויות של דיסני יהיה דף צביעה של לילו וסטיצ' ולילד שאוהב גיבורי על יהיה דף צביעה של ספידרמן. כל ילד ירגיש מיוחד וייחודי ויהינה בפעילות.

אם אתם תצטרפו לפעילות היא יכולה להפוך אפילו למיוחדת אף יותר בעבור הילדים שלא בהכרח יוצא להם לחוות איתכם פעילויות יום יומיות שלמשל עושים בגן או בבית הספר. כך מפעילות אישית הפעילות יכולה להפוך למאד משפחתית ומגבשת 

יתרון נוסף בדפי צביעה הוא שניתן לקחת אותם לכל מקום. אם יש לכם נסיעה ארוכה עם הילדים, כדאי מאד להביא איתכם בתיק דפי צביעה וטושים, זאת כדי שהנסיעה תעבור בשקט וללא תלונות. בנוסף, תוכלו לשלוח עם הילדים את דפי הצביעה לסבא וסבתא במידה וירצו לעשות את הפעילות מחוץ לבית.

באולינג

אין דבר כיף יותר מללכת ביום גשם סוער לשחק באולינג. באולינג הוא משחק שמתאים לכל המשפחה. ראשית, יש כדורים במשקלים שונים כך שגם לילדים יש כדור מתאים. שנית, ילדים קטנים מדי יכולים לשחק במשותף ביחד עם ההורה ולזרוק איתו את הכדור.

ניתן לשחק יותר ממשחק אחד של באולינג כך שהפעילות יכולה להעביר זמן רב מהיום. בנוסף, בדרך כלל באולינג נמצא במתחם מסוים בו הבאולינג הוא לא הדבר היחיד. תוכלו למשל למצוא ליד הבאולינג פעמים רבות משחקיות שהילדים יכולים להעביר שם שעות ארוכות בניסיון לצבור כרטיסים לקניית למשחקים.

משחקי קופסא

משחקי קופסא היא החוויה המשפחתית ביותר וקיימת כבר שנים ארוכותמשחק אחד של רמי קיוב יכול לקחת לכם חצי יום ולא אתם ולא הילדים תשימו לב איך הזמן עובר. הכינו מראש מלאי של משחקי קופסא שיהיו בבית, כך שיהיה לכם אפשרויות לאורך כל החג מבלי שיימאס. כשאתם שמים לב שהילדים יותר מדי זמן לא עושים דבר מה מיוחד, הציעו משחק משותף של כל המשפחה, ותראו איך הילדים שמחים ומתרגשים. 

חשוב להיות רגישים ולראות שמשחקים משחקים שכל הילדים אוהבים ולא רק של אח אחד. כך, כולם ירגישו חלק מהמשפחה ויהינו מהחג המשותף. תוכלו גם לרכוש משחק קופסא חדש לכבוד חג החנוכה ולהתנסות בו בפעם הראשונה כמשפחה. כך המשחק לא יהיה מועדף על אף אחד עדיין, זאת כי עוד לא מכירים אותו. בנוסף, זה יגרום לציפייה רבה למשחק.

לסיכום, ישנן פעילויות רבות שניתן לעשות בחג החנוכה. זכרו להכין לעצמכם תמיד פעילויות בשרוול כמו דפי צביעה, כך שתהיו מוכנים לכל תרחיש שיבוא. תכננו מראש את החופש ותראו שבאמת יש לכם רעיונות כיצד למלא את הימים בפעילויות חווייתיות לילדים – הן בתוך הבית והן מחוץ לבית.