ט"ו בשבט אינו חג עם חופש ארוך ולכן לא צריך לחשוב על מיליון פעילויות ואטרקציות. כל שעליכם לעשות זה לחשוב על פעילות אחת, אותה תעשו ביחד עם המשפחה ותהיה קשורה לט"ו בשבט. אם משקיעים בחג זה, ניתן לפתח את אהבת הילדים לארץ ישראל בכלל ולצומח בפרט. אנחנו פה כדי לעזור לכם לחשוב על פעילות נחמדה לחג ט"ו בשבט עם הילדים.

קצת על ט"ו בשבט

ט"ו בשבט הוא ראש השנה לאילנות. ט"ו בשבט הוא חג שיש בו מצוות יהודיות כמו לאכול מפירות ארץ ישראל בכלל ומשבעת המינים בפרט, אך יש בו גם מנהגים ארצישראליים כמו נטיעת עצים דרך קק"ל וטיולים בכל רחבי ישראל. אתם יכולים להחליט איך אתם רוצים שיראה החג ולעצב אותו בדרך שלכם. תוכלו לבחור בעולם אחד או לשלב בין שני העולמות – היהדות והארצישראליות. 

נטיעת עצים

ט"ו בשבט הוא היום המושלם ללכת לנטוע עם ילדיכם עץ. ניתן למצוא בשלל מקומות בארץ פעילויות של נטיעת עצים ועליכם רק לבחור מהו המקום בו אתם רוצים לעשות. אם יש לכם חצר בבית תוכלו לנטוע שם את העץ החדש של המשפחה. 

נטיעת עצים היא בעלת ערך מוסף לילדים. היא מלמד המון על עבודה קשה, אך בעיקר מלמדת על סבלנות. לאחר שתילת העץ תצטרכו להסביר לילדים שייקח זמן עד שהעץ יצמח ויוציא פירות ויהיה עליהם לחכות לו.

אם נטעתם עץ במרחק, תוכלו להפוך את חג הט"ו בשבט הבא לטיול לעבר העץ ששתלתם לראות מה מצבו היום, האם הוא החזיק מעמד, והאם הוא כבר הצליח להוציא פירות וענפים.

שדרוג הגינה או המרפסת

אם אין לכם מקום לעצים בגינה, אתם יכולים ללכת לכיוון אחר ובחור בעציצים. כיום אפשר לבחור עציצים אשר מותאמים לרמת השמש שיש לכם בגינה, במרפסת או על אדן החלון. תוכלו להקדיש את חג הט"ו בשבט לקפיצה למשתלה ביחד עם הילדים. תוכלו לבחור שם כמשפחה כיצד אתם רוצים שהגינה שלכם תיראה, ולבחור את האדניות והצמחים המתאימים.

לאחר מכן, תוכלו לחזור הביתה ולבחור מיקום לכל צמח חדש. הסבירו לילדים כיצד יש להקות את הצמחים ותנו להם לנסות בעצמם. נסו להאציל סמכות על הילדים. כלומר, לכל ילד יהיה צמח אותו הוא יהיה אחראי להשקות בימים קבועים ולדאוג לו באופן בלעדי. אם אתם רואים שהם מתקשים, נסו להזכיר להם בעדינות ולעשות זאת ביחד איתם.

טיולים ברחבי הארץ

ט"ו בשבט הוא היום המושלם לצאת לטייל ברחבי הארץ. כדי להעצים את החוויה, תוכלו לשבת יום לפני הטיול עם הילדים ולהראות להם איפה הם עומדים לטייל, מה הצמחייה שם ומה החיות של המקום. כך, ברגע שתגיעו לטיול הילדים יתחילו מיד לחפש את הצמח שדיברתם עליו אתמול או את החיפושית המיוחדת.

כיום ישנם מגדירי צמחים מיוחדים לילדים עם מספר מצומצם יותר של צמחים. תוכלו לקחת איתכם לטיול מגדיר צמחים שכזה בו תנסו כל המשפחה למצוא כמה שיותר צמחים מתוך המגדיר

אופציה נוספת היא לבחור את המסלול ביחד עם הילדים, זאת כמובן בהתאם לגיל הילדים וברצון שלהם בפעילות שכזו. אם הילדים מספיק גדולים, הם יוכלו לחפש לבד מסלול בספר מסלולים או באינטרנט, אם לא, רצוי שאתם תסננו בעבורם את המסלולים הרלוונטיים ותשאירו אותם עם התלבטות של שלושה מסלולים. הילדים יחשבו יחד מה הם רוצים לראות ומה מסקרן אותם, ולשם כל המשפחה תיסע. 

דפי צביעה

לכל טיול ולכל נטיעה, אנו ממליצים לכם לקחת איתכן דפי צביעה. הדרך עם הילדים יכולה להיות מייגעת ודפי צביעה יכולים לשפר את מצב הרוח של הילדים. ישנם דפי צביעה הקשורים לטבע, לצמחים ולחיות שיכולים להכניס את הילדים לאווירת החג.

אם מזג האוויר לא מאפשר, דפי צביעה זה פתרון מעולה לרוח החג. חפשו דפי צביעה הקשורים לחג הט"ו בשבט או לחילופין הציעו לילדכם לבחור דפי צביעה שמזכירים לו את ט"ו בשבט. כך תחושו יחד את אווירת החג מבלי לצאת מהבית.

זכרו שדפי צביעה יכולים להיעשות בכל מקום. כך למשל, אם הסבא והסבתא רוצים לספר לילדים סיפורים על ימי הקמת המדינה לכבוד החג, תוכלו להביא איתכם דפי צביעה למקרה שהילדים ירצו להישאר שם לעוד זמן מה ולא יהיה להם מה לעשות.

הכנת מאכלים הקשורים בפירות

ט"ו בשבט הוא חג הפירות היבשים, אך לא כל הילדים אוהבים פירות אלו. במקום לאכול פירות יבשים, תוכלו להכין יחדיו מאכלים הקשורים בפירות. ניתן למשל להכין ריבת משמשים או דובדבנים. בנוסף, כיום יש המון עוגות על בסיס פירות וכל שעליכם לעשות זה לבחור את הפרי המועדף על ילדיכם.

הליכה לקטיף

בט"ו בשבט פרדסים הרבים פותחים את שעריהם למשפחות שרוצות לעשות קטיף. תוכלו ללכת לקטיף של פירות או ירקות, ולאחר מכן לעשות פיקניק עם השלל. קטיף זו חוויה ממש נעימה כמשפחה, וזו בהחלט חוויה שילד לא חווה כל יום. בנוסף, קונספט הקטיף מאד מתאים לרוח החג ולכן זו דרך יפה לציין אותו.

נסו למצוא קטיף שלא קרוב מדי לביתכם כדי לצאת קמת מאזור הנוחות של הילדים, אך גם לא רחוק מדי, כדי שמרכז החוויה תהיה הקטיף ולא הנסיעה. אם המקום רחוק, תוכלו להביא איתכם דפי צביעה כדי להעביר לילדים את הדרך.

סדר ט"ו בשבט

בט"ו בשבט המנהג הדתי הוא לעשות סדר ט"ו בשבט. גם אם אתם לא רוצים לעשות מנהג זה כדתי, תוכלו לארגן לילדים ולכם סדר ט"U בשבט אלטרנטיבי בו אתם עושים את הדברים שאתם אוהבים לעשות. קשרו את ארוחת סדר הט"ו בשבט לחג עצמו, הכניסו לשולחן החג פירות יבשים, ותהנו מארוחה טובה עם הילדים.

תוכלו לחקור ולחפש מהם המנהגים הדתיים ולאמץ למשפחתכם רק את אלו שאתם אוהבים. בנוסף, יש שירי ט"U בשבט רבים שמלמדים את הילדים בגן ובבית הספר, תוכלו במהלך הארוחה לשיר ביחד עם הילדים את כל השירים החדשים שלמדו לכבוד החג.

לסיכום, ט"ו בשבט זה רק יום אחד, ובדיוק בגלל זה חשוב לחשוב לפני איך עושים אותו לחוויתי. לחג יש המון ערך מוסף לילדים והם מאד אוהבים אותו. חשבו על פעילות שמשלבת את המהות של החג עם הדברים שהילדים שלכם הכי אוהבים לעשות, וכך תהפכו את החג למושלם.