חופשת ראש השנה אינה עוד סוף שבוע רגיל. בדרך כלל מדובר בחופשה של שלושה ימים לפחות, חג ארוך מאוד במושגים של משפחה. מן הסתם אתם שואלים את עצמכם מה אפשר לעשות עם הילדים בזמן ארוך כזה, בעיקר שמדובר בפתיחתה של השנה, ואין כמו להתחיל את השנה עם טעם טוב בפה. אז הנה כמה פעילויות נחמדות לראש השנה, בחרו לכם את המתאימות לכם ביותר.
מה עושים עם ילדים בראש השנה

טיולים וגנים לאומיים

אז אם אתם מחובבי הטבע והטיולים, ישנם פארקים וגנים לאומיים רבים שפתוחים במיוחד לכבוד עשרות אלפי המטיילים שפוקדים את שמורות הטבע והגנים הלאומיים באירועים כאלה. בחרנו כמה נבחרים מהם:

 • מערות בית גוברין – בשנים האחרונות יצרו מיצג וידאו ארט חדש בשם "ליבה" – וידאו ארט בגלריית הפעמון בגן הלאומי בית גוברין. בתערוכה מציגים עבודות שונות של יוצרים שונים שקשורים באיזה שהוא אופן למערה ולסיפור של בית גוברין. כדאי לציין שאתר בית גוברין אטרקטיבי למשפחות שגרות במרכז משום שנמצא במרחק 40-50 דקות מהמרכז, ואפילו פחות אם אין פקקים. כך, שמדובר בבילוי מצוין למשפחה למשך יום אחד.
 • גן לאומי ירקון – מתחם תל אפק. בכל ראש השנה מתקיים במקום פסיטבל מסוג אחר. שנה שעברה נבנה שם עץ המשאלות לכבוד השנה החדשה. במסגרת עץ, הביע כל מבקר את משאלתו, וכך נוצר עץ משאלות ענק ממשאלות המבקרים.
 • גן לאומי כוכב הירדן – אם אין לכם בעיה להרחיק קצת ליום אחד, או אפילו בדרככם צפונה לעבר הצימרים בגולם, כדאי מאוד לקפוץ לבקר במבצר כוכב הירדן. מדובר במבצר השלם ביותר שנותר בארץ. המקום מציע משחקי משפחות במקום, משימות ניווט לכל המשפחה, וסיורים מודרים במעברים הנסתרים של האתר, תוך הקשבה למדריך שיספר על חיי המבצר הצלני ששהה במקום.
 • בית הכנסת העתיק גן אלפא – גם אם אתם לא משומרי המסורת, נחמד מאוד לחגוג את השנה הראשונה בבית הכנסת העתיק, להנות מסרט על רצםת הפסיפס העתיקה שהשתמרה במקום. במקום גם יש פעילויות לכל המשפחה לכבוד ראש השנה, ביניהן, שחקי גלגל המזלות (שנמצא על רצפת הפסיפס העתיקה), וסדנאות מפסיפסים לילדים ופעוטות. החוויה לכל הגילאים מובטחת.
 • זריחה במצדה – אם אתם מאוד מיטיבי לכת וחובבי הרפתקאות, ולא אכפת לכם ליסוע קצת, זריחה במצדה היא כיף גדול ומראה מדהים. סעו עם ילדיכם בערב שלפני, שנו בקמפינג באוהל ליד ההר, ולפנות בוקר על ברכבל במעלה ההר והגיעו בדיוק לזריחה. מדובר בחוויה שלא תישכח, גם לילדי שלכם. לאחר מכן, ערכו סיור בהר, גם שם תוכלו לראות לעיתים בראש השנה סדנאות ומופעי שחקנים בהר עצמו.

פעילויות לכל המשפחה בבית

לא כולנו חובבי טיולים, ולא לכולם יש כוח ליסוע עם המשפחה בכבישי הארץ לאתרים מרוחקים. תוכלו למצוא תעסוקה לילדים גם בקרב מקום לביתכם. אם זה בבית עצמו ואם זה במוזיאונים ואתרים הקרובים לבית.

 • דפי צביעה – אחד הבילויים האהובים על ילדים, בעיקר גילאי 3-4 זה צביעת דפים וציור. ישנן חוברות מיוחדות לצביעה. הן מכילות ציורים רבים ולילדים נותר רק לצבוע את הציורים הללו בתוך החברות. שימו לב, לילדים יש ראש יצירתי מאוד, אל תגבילו אותם, ואם הילד שלכם קצת יצא מהקווים בציור, השד לא נורא כל כך, סמכו עליו, הוא יהיה שמח מהציור, ובסוף אם הילד שמח, גם אתם שמחים.
 • משחקים בעל פה – יש המון משחקי ידע שונים, שניתן לשחק בעל פה, או ממש להשיג גף לכל משתתף, להקציב זמן, ולשחק עם רישום. מדובר על משחקים כמו "ארץ – עיר – חי – צומח – דומם", כשעל פי ספירה עוצרים באות מסויימת ויש למצוא לה הגדרות. או "כן לא שחור לבן", שימוש בשאלות תוך הימנעות משימוש במילים הללו.
 • תחרויות בבית – ישנן תחרויות שלא דורשות כלל מאמץ או קניית אביזרים מיוחדים. למשל, קנו כמה בלונים וערכו תחרות בלונים, המטרה היא שהבלונים לא יגעו ברצפה, והנה, יצרתם עניין ותחרות בעזרת אביזרים פשוטים מאוד.
 • תיאטרון בובות – צרו בביתכם מספר בובות. אין צורך לקנות יותר מדי דברים, אלא כמה גרביים ישנות, תנו לילדיכם למלא אותם בעיתונים וספקו להם חומרי צביעה ויצירה, הם יקשטו את הבובות ולאחר מכן ערכו הצגה בבית, מדהים כמה שזה פשוט ולא דורש יותר מדי.

פסטיבלים ומוזיאונים

 • פסטיבל הדבש – כולנו מכירים את המנהג לאכול דבש בראש השנה, כדי שתהיה לנו שנה טובה ומתוקה. מכוורות רבות ברחבי הארץ מציעות סיורים וטעימות דבש, כולל תחפושת דבוראי לילדים, למידה על עולם הדבורים ויצירות שונות עם דונג, כמו למשל נרות. חפשו את המושב הקרוב לביתכם ולכו לטעום דבש, זה גם מתוק, וגם יעניין מאוד את הילדים.
 • פסטיבל הימאים הצעירים – אם לילדיכם יש משיכה לים, לגילוי ארצות וניווטים, מוזמנים ללכת איתם למוזיאון הימי, שם הם יכירו את גיבורי העל הימיים, ישחקו בעמדות על ספינות, וילמדו מקרוב את עולם הספנות. על הספינות גם יש סדנאות פסיפס ויצירה, מומלץ מאוד, ורלוונטי לטווח גילאים רחב מאוד.
 • סיורי גרפיטי בתל אביב – רובנו מסתכלים על ציורי גרפיטי בתור לכלוך ומעשה וונדליזם, אך בשנים האחרונות התחום הופך לתחום אומנותי בפני עצמו. צעירים רבים יוצרים יצירות מרהיבות, ויש גם סיורים בעקבות הציורים הללו, שפעמים רבות, כמו רוב סוג האמנות, מבטאים מסרים פוליטיים, חברתיים, וערכיים. לכו לסיור ברחובות תל אביב, שוק הכרמל או נווה צדק, וצפו ביצירות המדהימות, יחד עם הסיפורים הייחודיים של היוצרים.
 • מוזיאון האשליות – קרה לכם שנכנסתם לחדר ופתאום הוא היה נראה אחרת לגמרי? משני אנשים לידיכם זה נראה כמו עשרות? זה בדיוק מה שקורה במוזיאון האשליות בתל אביב. הילדים יהפכו למבוגרים, בן אדם יחיד שנכנס לחדר הופך לאלפים. חוויה מעניינת במיוחד לאנשים שאוהבים דמיון. ממש בנמל תל אביב.
 • קטיף עצמאי בראש השנה – מושבים רבים מציעים לכם הפנינג של קטיף עצמאי לכבוד בחג. בהפנינג גם תהיה הדגמה ותצוגה חרישת טרקטור והסברים על עבודה חקלאית. סעו לבית לחם הגלילית, קחו סלסלה ולכו לקטוף פירות וירקות.

לסיכום, כפי שראיתם בראש השנה יש מאות פסטיבלים וסדנאות ברחבי הארץ כולה, וזה לא כולל את הטיולים בגנים הלאומיים והפארקים, ואת מגוון האפשרויות שיש לכם בבית. קחו את ימי החופש הזה והתחילו את השנה ברגל ימין, כמאמר השיר, "שיפה ושונה תהא השנה, אשר מתחילה לה עכשיו".